Main menu

 

Vývoj dieťaťa v 2 mesiacoch

23rd apr 2015

Vývoj každého bábätka prebieha trochu inak. Všeobecne ale platí, že jednotlivé zručnosti, ktorým sa dieťatko naučí, na seba nadväzujú. Zvládnutie jednej činnosti je teda predpokladom pre zvládnutie činnosti inej. Čo bude vaše bábätko pravdepodobne vedieť v 2. mesiaci svojho života, sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

Spánok

Oproti prvému mesiacu sa dĺžka bdenia predlžuje, ale bábätko i v dvoch mesiacoch stále ešte veľkú časť dňa prespí. Spánok mu zaberie niečo medzi 16 a 20 hodinami. Spinkať môže v postieľke, kočíku či u vás v náruči alebo nosidle (šatka, baby vak a podobne).

Mother with baby

Pohybový vývoj

Dvojmesačným bábätkám ešte nevymizol úchopový reflex. Ak vložíte do jeho dlane prst, zovrie ho. To isté sa deje na nožičkách. Začína už ale uvoľňovať svoj palček na ruke, ktorý bol doteraz väčšinu času zovretý v dlani.

Ak položíme bábätko na bruško, dokáže už na krátku dobu, približne 5 sekúnd, udržať zdvihnutú hlavičku. Pokúša sa otáčať hlavičku z jednej strany na druhú.

Ak leží dieťa na chrbte, zdvíha nožičky, kope nimi. Opúšťa skrčenú polohu plodu, v ktorej bolo v mamičkinom brušku počas tehotenstva a v prvých dňoch svojho života.

Sociálne správanie, zrak, sluch, reč

Ak rozprávate na bábätko, spozornie a na krátku dobu dokáže naviazať očný kontakt. Rozoznáva známe tváre a nadšene na ne reaguje. Začína sa usmievať. Reaguje na rôzne zvukové podnety (zľaknutím, plačom, krátkym úsmevom, spozornením).

Dokáže na krátku chvíľu sledovať predmet vo vzdialenosti asi 15cm nad tvárou. Pozorne sleduje matku pri kojení.

Okrem plaču začína vydávať i iné zvuky – mrnčí, „rozpráva si“, výska, vydáva rôzne vtipné slabiky.

Každé dieťa je jedinečné a jeho vývoj nemusí presne odpovedať tejto schéme. Ak máte akékoľvek pochybnosti o správnom vývoji vášho dieťaťa, opýtajte sa svojho lekára.

Ako prežíval svoj druhý mesiac malý Michal a jeho mamička si môžete prečítať TU.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Vývoj dieťaťa v 2 mesiacoch

  1. Pingback: Milý denníček … aneb môj 2.mesiac s bábätkom | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia