Main menu

 

Vývoj zraku u detí

17th mar 2015

Všetci vieme, že bábätko po narodení vidí len kúsok pred seba. Ako je to s vývojom zraku od narodenia, si priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Zrak sa vyvíja zároveň s ostatnými zmyslovými orgánmi, približne počas štvrtého týždňa tehotenstva. Zo začiatku sú oči umiestnené po stranách hlavy embrya. So zväčšovaním hlavičky sa posúvajú do stredu tváre. Zdravé bábätko sa narodí s fungujúcim zrakom, ktorý však nie je úplne vyvinutý.

^DFC545A17669E93149B4AEC71D8F11BDF4B0120077B4A5AD11^pimgpsh_fullsize_distr

Novorodenec

Novorodenci rozoznávajú svetlo a tmu. Ich zrak je citlivý na ostré svetlo, na ktoré reagujú prižmúrením očí alebo zaklonením hlavičky. Zaostriť dokážu na vzdialenosť cca 20-30 cm, čo je vzdialenosť očí novorodenca a očí matky v polohe pri dojčení. Novorodenec dokáže zaostriť na rôzne vzdialenosti, ale vzhľadom k netrénovaným očným svalom je to pre neho veľmi náročné a namáhavé. Pokiaľ mu teda svaly nezosilnia, bude zaostrovať len zriedka.

6 – týždenné dojča

Bábätko stále najlepšie zaostruje na vzdialenosť 20-30 cm. Už spoznáva tváre ľudí a usmieva sa na nich. V tomto období dokáže fixovať predmety jedným okom, preto dochádza často k škúleniu.

2 – 2,5 mesačné dojča

Bábätko sa stále úspešnejšie snaží zaostriť na vzdialenejšie predmety a obvykle ich fixuje oboma očami súčasne. So záujmom sleduje pohybujúce sa predmety – hrkálky, kolotoče…. V tomto veku začína bábätko vnímať obrysy tvárí a veľkých predmetov. Snaží sa zaostrovať a občas sa mu to i podarí, ale svaly nie sú ešte tak trénované.

2,5 – 3 mesačné dojča

Takto staré dojča už bez problémov rozlišuje známe tváre od neznámych. Rado skúma predmety, ktoré má vo svojom zornom poli a snaží sa ich dotknúť. V tomto veku už môžu rodičia zavesiť nad postieľku či kočiarik kolotoče, hrazdičky, a to asi 25 cm od tváre.

3 – 4 mesačné dojča

Bábätko v tomto veku sleduje predmety vo svojom zornom poli. Snaží sa ich dotknúť, chytiť a striedavo sleduje ruku a predmet. Takisto začína vnímať farby, najradšej má jasné a žiarivé. Stále je pre neho ideálnou hračkou hrazdička zavesená nad postieľku či hraciu deku.

4 – 6 mesačné dojča

V tomto období dokáže bábätko zaostriť na akúkoľvek vzdialenosť a pozrieť sa všetkými smermi. Pri uchopovaní predmetov už zaznamenáva väčšinou úspech a prestáva sledovať ručičku. Okolo piateho mesiaca je bábätko schopné predmety pozorovať iba očami, nemusí pohybovať celou hlavou. U niektorých detí trvá dlhšie, než sa ich okohybné svaly skoordinujú, preto môžu stále škúliť. Občasné škúlenie do pol roka života je odborníkmi považované za normálne. Pokiaľ škúlenie pretrváva i po pol roku veku dieťaťa, odporúča sa vyhľadať odbornú pomoc.

Podľa odborníkov je vývoj zraku ukončený až okolo 6.-7. roku života, kedy by malo mať dieťa rovnaký zrak ako dospelý človek.

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Vývoj zraku u detí

  1. Pingback: Tajomstvo farby detských očí | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia