Main menu

 

Začíname s príkrmami

19th máj 2015

Zavádzanie prvých príkrmov sa odvíja od toho, či je dieťa dojčené alebo kŕmené umelým mliekom. Kojené deti sa odporúča začať prikrmovať od ukončeného 6.mesiaca. Nekojené deti o mesiac skôr. Ale záleží na tom, ako je dieťa na príkrmy pripravené. Rodičia by mali prísť na ten správny okamžik, kedy ich bábätko pri jedle pozoruje, naťahuje sa za jedlom a naznačuje, že by takisto chcelo ochutnať. Ak bábätko reaguje na prvé pokusy s príkrmami totálnym odmietaním, nebojte sa prvý príkrm odložiť napríklad o pár týždňov alebo až na 7. mesiac. Najneskôr v 8. mesiaci by dieťa malo ochutnať prvý príkrm. Platí tu pravidlo – dieťaťu jedlo nenútiť, len ponúkať.

Zelenina

Začína sa so zeleninovými príkrmami v dobe obeda. Bábätko môže mať problém s prehĺtaním, ešte to nedokáže. Nechajte ho, nech jedlo dôkladne preskúma, nech sa v ňom prehrabáva, ochutnáva na prstoch a zoznamuje sa s lyžičkou. Všetko je pre neho nové. Vždy skontrolujte teplotu príkrmu. Dieťa sa nesmie spáliť, ale jedlo nesmie byť takisto studené. Jesť je ideálne spoločne. Bábätko uvidí, že takisto jete, a to ho motivuje. Dieťa kŕmte lyžičkou.

Obvykle je prvým príkrmom mrkvička, ktorú uvaríte alebo podusíte a rozmixujete či podrvíte vidličkou na kašu či pyré. Do každého príkrmu sa pridáva na špičku lyžičky maslo alebo kvalitný olej, pretože niektoré vitamíny sú rozpustné len v tukoch. Ďalší druhy zeleniny sa zavádza postupne. Vždy len jeden nový druh raz za 3 dni. To kvôli možným alergiám. Úplne vynechajte soľ, korenie a ďalšie dochucovadlá.

Po mrkve sa postupne pridáva zemiak, brokolica, cuketa, dyňa, repa, hrášok, fenikel, paštrnák, špenát, kaleráb, karfiol, kel, pór….. Ideálna je zelenina z vlastnej záhradky. Alebo kúpená čerstvá zelenina (napr. v bio kvalite).

Prvý príkrm je možné kúpiť takisto v pohári. Ohrievajte len malé množstvo. Bábätko zo začiatku celý pohár nezje. Neohriaty zvyšok môžete uložiť do chladničky do druhého dňa. Výrobcovia obvykle odporúčajú spotrebovať do 2 dní od otvorenia.

Raz za čas (napr. raz týždenne) je možné do príkrmu pridávať uvarený vaječný žĺtok. Má mnoho hodnotných prvkov a zlepšuje chuť príkrmu. Bielko dieťaťu nedávajte, ten až po 1.roku života.

baby feeding with a spoon

Mäso

Asi mesiac po zavedení prvých zeleninových príkrmov môžete začať pridávať i mäso. Kupujte ho čerstvé a varte ho vo vode bez soli. Mäso pokrájajte alebo rozmixujte spoločne so zeleninou a trochou vývaru. Mäso vhodné na prvé príkrmy – kuracie, morčacie, hovädzie, jahňacie, králičie, teľacie. Na jeden príkrm (200 g) je dávka mäsa asi jedna plná polievková lyžica.

Ovocie

Po zavedení mäsozeleninového príkrmu môžete do jedálnička zaradiť i ovocie, vo forme ovocného pyré. Ovocný príkrm môže nahradiť dopoludňajšiu alebo popoludňajšiu porciu mlieka. Postup zavádzania ovocia je rovnaký ako pri zelenine. Teda postupné zavádzanie po jednom druhu ovocia, vždy s odstupom minimálne 3 dní kvôli prípadnej alergickej reakcii. Najvhodnejším ovocím na začiatok sú jablká, hrušky, banány, marhule, hroznové víno, čučoriedky, čerešne, slivky. Pozor na citrusy (pomaranče, mandarínky, citróny), ríbezle, egreše, maliny, jahody, kiwi – môžu spôsobovať alergické reakcie.

Kaše

Ako náhrada večerného dojčenia alebo dávky umelého mlieka slúži kaša. Zo začiatku sa odporúča ryžová kaša (neobsahuje lepok), neskôr ďalšie obilné kaše (pohánková, pšeničná, kukuričná,…). Kašu môžeme pripravovať nemliečnu, teda len z vody, alebo ako mliečny príkrm z umelého mlieka. Zdravšie sú kaše, ktoré si pripravíte samy. Kupované instantné kaše deťom síce chutia, ale obsahujú väčšinou cukor, ktorým by sa malo u malých detí šetriť. Dieťa si na sladkú chuť ľahko zvykne a potom by mohlo odmietať mäsozeleninové príkrmy.

Mliečne výrobky

Medzi 8. a 9. mesiacom môžete dieťaťu ponúknuť biely jogurt a kyslé mliečne výrobky. Úplne nevhodné pre deti do 1 roku je kravské mlieko, tvaroh, smotanové krémy. Tie obsahujú príliš mnoho bielkovín a zaťažujú telo dieťaťa. Pri zavádzaní mliečnych výrobkov pozor na alergické reakcie. U mnohých detí je zaznamenaná reakcia na bielkovinu kravského mlieka.

Nevhodné potraviny

Pre deti do jedného roka (i neskôr) sú úplne nevhodné sladkosti a údeniny. Neodporúča sa podávať ani ryby, med, sója, orechy, korenie.

Tekutiny

Pri zavádzaní prvých príkrmov je stále veľmi dôležitým zdrojom všetkého, čo bábätko potrebuje, dojčenie. Preto naďalej dojčite.

Po zavedení príkrmov začnite dieťaťu ponúkať i iné tekutiny než materské či umelé mlieko. Najvhodnejšia je čistá dojčenská voda alebo nesladený detský čaj. Bábätku to môžete podávať vo fľaši alebo hrnčeku s náustkom.

Inspiraci na první příkrmy bezmasé i s masem najdete ZDE.

Receptíky vhodné od 8. měsíců si můžete přečíst ZDE.

A od 10. měsíce najdete ZDE.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

4 comments on “Začíname s príkrmami

  1. Pingback: Ako sa zbaviť zaparenín | Blog Mimulo

  2. Pingback: Keď deti nechcú jesť mäso | Blog Mimulo

  3. Pingback: Akým potravinám by sa mali vyhýbať deti do jedného roka? | Blog Mimulo

  4. Pingback: Keď zápcha trápia našich najmenších | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia