Main menu

 

Zápal stredného ucha

18th mar 2016

Častým ochorením malých detí a dojčiat je zápal stredného ucha. Najčastejšie sa objavuje v súvislosti s nádchou, kedy infekcia preniká sluchovou (Eustachovou) trubicou až do stredného ucha. Tam dochádza k zápalu sliznice, hromadí sa tam hlien a hnis, bubienok sa rozpína. Práve to vyvoláva veľké bolesti. Bubienok buď praskne sám, alebo zasahuje ORL lekár. Tým dôjde k uvoľneniu stredného ucha a úľave od bolesti. Aké sú príčiny vzniku zápalu? Ako sa zápal stredného ucha lieči a je možné mu nejako predchádzať?

kind beim ohrenarzt

Príznaky

Zápal stredného ucha, odborne zvaný otitída, je častá detská choroba. K zápalu stredného ucha obvykle dochádza pri infekcii horných ciest dýchacích a pri nádche. Infekcia sa totiž rozširuje cez Eustachovu trubicu do stredoušnej dutiny. Vzhľadom k tomu, že deti majú trubicu kratšiu, s väčším priesvitom a je málo sklopená smerom k nosohltanu, býva cesta pre infekciu ľahšia. U dospelých nie je zápal stredného ucha príliš bežný práve preto, že sklon Eustachovej trubice je výrazne väčší než u detí.

U dojčiat a malých detí rodičia zápal stredného ucha ťažko poznajú. Deti veľmi intenzívne a bolestivo plačú, nechcú piť ani jesť, sú mrzuté. Siahajú si na ucho. To je spôsobené bolesťou ucha. Zároveň sa objavuje teplota až horúčka. Rodičov to vedie k návšteve pohotovosti, pretože zápal má veľmi rýchly a náhly priebeh (bolesť ucha, výtok z ucha, horúčka, výnimočne i zvracanie a hnačka). Navyše prepuká najčastejšie v noci, pretože v polohe v ľahu dochádza k ľahkému presunu infekcie Eustachovou trubicou do stredného ucha.

Pokiaľ je Eustachova trubica zúžená vplyvom zväčšenej nosnej mandle, ktorá na ňu nalieha, stredné ucho nie je dobre ventilované, potom vzniká podtlak a dochádza k hromadeniu tekutiny, v ktorej sa infekcia uchytí. Častým príznakom je vplyvom podtlaku nedoslýchavosť, šelest v uchu, opuch a začervenanie v okolí ucha.

Liečba

Na počiatku príznakov je možné dieťaťu uľaviť podaním špeciálnych ušných kvapiek, podaním lieku k zníženiu teploty (tie takisto tlmia bolesť).

Pokiaľ teplota trvá ďalej alebo sa dokonca zvyšuje cez 39ºC, je potrebné vyhľadať odborného lekára, ten zvolí vhodný spôsob liečby. Obvykle sa vykonáva pretnutie bubienka. Odporúča sa skôr pretnutie bubienka lekárom, ktoré sa zhojí bez jazvy. Zatiaľ čo ak bubienok praskne sám, vždy zostáva jazvička. V neskoršom veku to potom môže viesť k poruchám sluchu. Ak je zápal hnisavý, lekár predpisuje po prepichnutí bubienku ešte antibiotiká.

Prevencia

Väčšina zápalov stredného ucha vzniká ako komplikácia infekcie horných ciest dýchacích, je vhodné predovšetkým zvyšovať odolnosť dieťaťa. Tým sa potom frekvencia infekcií zníži. Odporúča sa otužovanie, dostatočná rekonvalescencia po prebehnutej infekcii, prípravky na posilnenie obranyschopnosti organizmu, pobyt v prírode na čerstvom vzduchu, pobyt pri mori a na horách. A predovšetkým to, aby sa dieťa naučilo čo najskôr smrkať. Pokiaľ deti ešte smrkať nevedia, odporúča sa použiť odsávačku na odsatie hlienu.

Pokiaľ sa zápaly stredného ucha opakujú, je možné dieťa očkovať proti pneumokokom. Tie spôsobujú veľkú časť zápalov. Avšak nie všetky! Očkovacia látka Prevenar je na predpis lekára k dispozícii v lekárňach. Ďalej niektorí ORL lekári odporúčajú odstrániť nosné mandle.

U dojčiat je prevenciou zápalu stredného ucha čo najdlhšie kojenie materským mliekom.

S prianím krásneho dňa

www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Zápal stredného ucha

  1. Pingback: Detský kašeľ. Ako ho spoznáme a ako ho liečiť? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia