Main menu

 

Žena (mama) a muž (otec) – rozdiely vo výchove

5th feb 2016

Tak ako sa so spoločenským vývojom líši myslenie i správanie muža a ženy, takisto sa ich rozdielnosť premieta do výchovných procesov ich detí. Je to daná skutočnosť a rozdiely tu skutočne sú a väčšinou ich veľmi nezmeníme. Každopádne by sme ako partneri o sebe mali vedieť, aké metódy používa „náš“ otec aké „ja“ mama, mali by sa na výchove podieľať obaja, dohodnúť sa a zladiť. Vskutku to nie je jednoduchá záležitosť, ale dohoda a naša spoločná výchova je pre budúcnosť našich detí jeden z najdôležitejších faktorov. Skúsme sa teda bližšie pozrieť, ako vychováva svoje dieťa žena – mama a ako muž – otec. Aby sme mohli zladiť svoje výchovné postupy, musíme mnohé poznať.

mom-20666_1920

Výchovné atribúty ženy

Spravidla bývajú na materskej dovolenke ženy, preto vychovávajú mamičky svoje deti viac emocionálne a inštinktívne, tak ako je to ženám vlastné. Učia ich skôr zásadným veciam ako je správne správanie, motivujú ich k citlivému správaniu a zachádzaniu k veciam, hračkám i k ľuďom, snažia sa ich učiť etikete a viesť k ľudskej prirodzenosti. Neskôr v nich rozvíjajú všetky tvorivé činnosti a poskytujú deťom priestor pre fantáziu. Ale v každej žene je tak trochu puntičkárstva, a tak sa svoje deti snažíme viesť takisto k poriadku a mnohokrát k dokonalosti, bohužiaľ v mnohých prípadoch márne.

Prevažne každá mama vychováva dieťa podľa svojho uváženia starostlivo, tak ako nám velí príroda. Avšak niekedy až prehnane starostlivo a veľmi sa strachujeme, tým si samy priťažujeme a dieťa k nám stráca rešpekt .Sme prísne, zásadové, ale zasa svoje dieťa hájime a bránime všade, kde je potrebné, ale i tam, kde to zasa tak nutné nie je. Snažíme sa byť perfektnou mamou za každú cenu – nedielna substancia ženy.

baby-165067_640

Výchovné atribúty muža

Muži radi svoje deti vedú k disciplíne, i keď bývajú prísnejší než ženy, svoju výchovu neberú až tak vážne, možno preto niektorí oteckovia žnú viac úspechov a rešpektu než mamy. Ani sa toľko o svoje deti nestrachujú, snažia sa v nich vyvolať pocit bezpečia a vedú ich k zodpovednosti, zoceľujú im charakter. Zameriavajú sa skôr na racionálny výchovný proces. Cez logiku a rozumovú stránku veci vychovávajú deti neustále, síce mnohokrát tvrdia, že o takom spôsobe výchovy nevedia, ale môžeme im veriť? Stačí vidieť.

Deti poučujú, všeličo sa im snažia vysvetliť pravdivo a bez prikrášľovania, skrátka na rovinu. Radi prikazujú, musí byť vždy po ich (jednoducho muži), fantáziu deťom neponúkajú, vyžadujú priamosť a rovnosť, ktorá sa viac menej do bezstarostného detského sveta tiež celkom hodí. S deťmi sa radi hrajú skôr na realitu, ale hravosť je druhá tvár muža, teda hrajú sa radi takmer na čokoľvek. Hlavne aby mala hra hlavu a pätu a nebola príliš „babská“. Oteckovia si na hranie volia kocky, spoločenské hry, lopty alebo hry, kde môžu pretekať a takisto sa pred deťmi ukázať. Radi takisto s deťmi športujú alebo sa o to aspoň snažia. Každý muž túži mať oceľové, priebojné deti, ale pozor, nie príliš drzé. Taký trochu oriešok, že?

baby-17351_640

Rozdiely sú určite zjavné, takisto vo vlastnej domácnosti nejaké môžeme postrehnúť, avšak pre deti sú dôležité obe hľadiská špecifickej ženskej či mužskej výchovy. Preto by sme deťom nemali obe tieto stránky upierať a mala by naša výchova byť spoločná a s rovnakým podielom mužskej či ženskej podstaty.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Žena (mama) a muž (otec) – rozdiely vo výchove

  1. Pingback: Prečo je dobré deťom na dobrú noc čítať alebo spievať? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia