Main menu

 

Znaková reč pre bábätká

12th jún 2015

Snom takmer každej mamičky je rozumieť svojmu bábätku už od narodenia. Poznáte to – dieťa bez viditeľnej príčiny plače alebo kričí, nechce sa usmiať a vy neviete, čo mu chýba, čo vám chce naznačiť. Tak veľmi by ste chceli vedieť, čo jeho pohľad či gesto znamená, ste zúfalá, alebo si dokonca myslíte, že nie ste dobrou mamou, keď mu nerozumiete. Ale chce to len trochu usilovnosti a skúseností a sen sa stane skutočnosťou, môžeme sa totiž s našimi bábätkami naučiť špeciálnu znakovú reč.

Znaková reč pre bábätká ale nie je jazykom. Sú to izolované znaky, ktoré vychádzajú z prirodzených gest malých detí. Pokiaľ konkrétne hovorené slovo podporíme odpovedajúcim znakom, učiníme ho pre dieťa zrozumiteľnejším a dieťaťu tak vložíme do rúk prostriedok, ako sa samo vyjadriť.

Znakovanie s bábätkami má v súčasnosti už svoje renomé. Niekoľko materských centier využíva tieto služby a láka mamičky do kurzov na semináre so špecializovanými školiteľmi. Znakovanie s našimi maličkými nie je totiž nič zložité, je to radosť a všetci sa v tom môžeme nájsť. Stačí sa len naučiť svoje dieťa viac vnímať a môžeme s ním začať komunikovať podľa jeho gest. Samozrejme je dobré vedieť ako.

portrait of a beautiful baby smiling

Kedy začať znakovať?

Keď sa zamyslíme, tak so svojimi deťmi používame mnoho znakov (mávame, keď hovoríme pápá, tlieskame pri úspechu alebo pri hre ťap ťap ťapušky, usmievame sa, keď chválime a máme radosť). My predsa poznáme svoje dieťa najlepšie. Dáva nám prostredníctvom gest a mimiky najavo mnoho (dieťa si trie oči – je unavené, odstrkáva od seba lyžicu – už nechce jesť, apod.). Len my mamičky môžeme odhadnúť dobu, kedy je naše dieťa pripravené na to, aby sme mu znaky systému začali ponúkať. A len my poznáme, kedy chceme so znakovaním s bábätkom začať. Obvykle sa za vhodnú dobu považuje vek dieťaťa okolo osem mesiacov. Pokiaľ máme ale pocit, že je dieťa ešte príliš malé, ale do znakovania s ním sa pustiť chceme, urobme to. Majme ale na pamäti, že dieťa po nás znaky nezačne opakovať okamžite, že k ich používaniu musí dozrieť. Dobrodružstvo máme len a len vo svojich rukách. Najdôležitejšie je naše nadšenie a chuť sa do znakovania s bábätkom pustiť. A keď už začneme, vytrvajme. Iste to nebude dlho trvať a naše úsilie bude bohato odmenené.

Na čo sa zamerať

  • vnímajme neverbálne oznamy nášho dieťaťa
  • zvoľme si znak
  • vystavujme dieťa situáciám, v ktorých môžeme znak použiť
  • buďme dôslední
  • pozitívne reagujme na snahu dieťaťa znaky používať
  • zapojme do dobrodružstva i ďalšie osoby blízke dieťaťu
  • vymýšľajme, upravujme, prispôsobujme
  • a predovšetkým – buďme trpezliví

Ako začať

Pri prvých krôčikoch so znakovaním s bábätkami vychádzajme z prirodzeného záujmu dieťaťa o komunikáciu. Ako vnímaví rodičia alebo iné osoby blízke dieťaťu iste vieme, na aké podnety naše bábätko reaguje a čo ho zaujíma. Zamerajme sa na to príjemné, pozitívne, pretože určite chceme v našom dieťati povzbudiť chuť komunikovať. Znakovať môžeme začať napr. od ukončeného 8. mesiaca dieťaťa a to odporúčajú takisto odborníci na kurzoch, ale je to čisto na nás, bábätko už začína zreteľne používať svoje znaky od 6. mesiaca.

Aké znaky učiť dieťa

Pri komunikácii systémom znakovania s bábätkami používame znaky spolu s hovoreným slovom. Znakovanie produkujeme celým telom. Jednotlivé znaky môžeme rozdeliť do štyroch skupín podľa toho, akým spôsobom ho predvádzame:

Mimika tváre, napr. KVIETOK
Znaky produkované jednou rukou, napr. SVETLO
Znaky produkované oboma rukami, napr. HOTOVO
Znaky produkované celým telom, napr. KAČKA

Dôležité je, aby dieťa mohlo znaky samo použiť. Aby malo príležitosť ich ukázať. Premýšľajme nad tým, ktoré znaky sú pre nás užitočné (aby dieťa povedalo, čo chce jesť alebo činnosť, ktorú chce robiť alebo aby povedalo, že ho niečo bolí). V znakovaní s bábätkami ide o to, aby sa naše dieťa dohovorilo predovšetkým s nami. Jeho svet je obmedzený (miestom i časom), a preto z neho tak i vychádzajme. Môžeme mu ponúknuť len znaky pre tie veci alebo činnosti, ktoré naše dieťa nemá nijak označené (vlastným znakom alebo slovom; pokiaľ napríklad hovorí BÚ, neponúkajme mu znak krava, pretože ho ku komunikácii nepotrebuje.). Znaky sa snažme zjednodušiť tak, aby boli pre naše bábätko využiteľné. My predsa poznáme svoje dieťa najlepšie, tak do toho!

Tento článok pre Vás pripravila Daniela Fruhwirtová Hradská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Znaková reč pre bábätká

  1. Pingback: Sociálne správanie dieťaťa do jedného roka | Blog Mimulo

  2. Pingback: Chodí vaše dieťatko tak, ako má? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia