Main menu

 

Znakovanie bábätiek

15th sep 2016

Prinášame Vám rozhovor s pani Ing. Michaelou Tilton, MBA, ktorá sa zaoberá metódou znakovania bábätiek. Čo také znakovanie s bábätkami vlastne obnáša a čo si pod týmto pojmom máme predstaviť, nám pani Michaela objasní nižšie.

necekejte-na-slova-960x210

1. Čo si mamičky majú pod pojmom znakovanie predstaviť?

Príroda to z nejakého dôvodu zariadila tak, že bábätká majú túžbu s nami komunikovať ešte predtým než sú toho schopné pomocou slov. Znakovanie je forma komunikácie, ktorú bábätká a batoľatá môžu používať na to, aby sa s nami dohovorili než sa naučia vyslovovať. Predstaviť si to môžete napríklad tak, že bábätko, ktoré nehovorí a je mu napríklad horúco tak využije jediného svojho prostriedku k oznámeniu tejto informácie mamičke a to je plač. Tá potom pokusom a omylom zisťuje prečo plače. Znakujúce bábätko použije znak pre HORÚCI a mamička hneď vie o čo ide. Zaobíde sa to bez plaču a dieťa i mamička sú vo väčšom pokoji. U znakovania, ale zďaleka nejde len o potreby dieťaťa. Každý rodič, ktorý začne znakovať je prekvapený tým, čo všetko nám deti chcú povedať – ide hlavne o veci okolo nich a čo ich zaujíma a často to sú veci, ktorých si my dospelí vôbec nevšimneme. Je to také okienko do mysle nášho nemluvňaťa.

2. Odkiaľ k nám metóda tejto komunikácie prišla?

Táto metóda pochádza z USA, kde ju vyvynuli a dlhodobo skúmali profesorky vývojovej psychológie Linda Acredolo, PhD. A Susan Goodwyn, PhD. U nás je už od roku 2008, takže aj u nás už sú desiatky tisíc znakujúcich detí. Patrí k nim samozrejme aj moje 2

3. Na čo by sme sa mali pri znakovaní zamerať?

Znakovanie je komunikácia. Je to len sprievod našich slov a slúžia len na dobu než dieťa vie slová vysloviť. Takže by rodič mal komunikovať tak ako je zvyknutý – rada by som verila, že to znamená láskyplne, rešpektujúce a prirodzene.

knizka

4. Nebude dieťa lenivé kvôli znakovaniu začať hovoriť?

Toto je častá otázka a prebiehali na to aj výskumy, ktoré ukázali, že je to práve naopak. Deti, ktoré znakujú hovoria skôr a lepšie. Ale stačí keď sa nad tým zamyslíme takto. Obáva sa niekto toho, že dieťa, ktoré lezie bude lenivé chodiť?

5. Nebude meškať dieťa vo svojom vývoji?

Vďaka tomu, že deti, ktoré znakujú sa predtým dorozumie so svojimi rodičmi a môžu si aj samy zvoliť témy rozhovorov s rodičom, tým, že mu dajú najavo, čo ich práve zaujíma, tak znakujúce deti počas dňa nadväzujú oveľa častejšie komunikáciu s rodičom. Vďaka tomu skôr hovoria a hlavne sa aj viac učia. Takže keď výskumníci merali inteligenciu 8 ročným deťom a porovnávali tie, čo v ranom veku znakovali s tými čo neznakovali, tak sa zistilo, že znakujúce deti mali v priemere o 12 bodov vyššiu inteligenciu.

6. Od akého veku by som mala svoje dieťa učiť znakovať?

Začínať sa dá prakticky kedykoľvek. Ja odporúčam 6tý mesiac, ale sú rodičia, ktorí začínajú oveľa neskôr a stále to pre nich má význam. Dokonca sa ukázalo, že znakovanie pomáha aj u detí s oneskoreným vývojom reči, takže aj u detí, ktorým je 18-24 mesiacov a ešte nehovoria má zmysel začať. Dieťa, ktoré komunikuje pomocou znakov má lepšie predpoklady k svojmu rozvoju ako dieťa, ktoré sa nevie dorozumieť o veciach, ktoré ho zaujímajú.

kde-je

7. Za ako dlho sa dieťa znakovať naučí?

Veľa záleží na tom, kedy rodičia začínajú. U veľa malých bábätiek to môže trvať aj niekoľko mesiacov, u starších detí, treba len pár dní.

8. Kde a ako sa môžem znakovanie naučiť?

Rozhodne odporúčam si nájsť kvalitný a overený program. Neexistuje totiž dieťa, ktoré sa nenaučí znakovať, ak rodič vie, čo robí. Ale pribúda bohužiaľ rodičov, ktorí pozbierali čriepky informácií po internete alebo od kamarátky a nepodarilo sa im to a vzdali to. Takže rozhodne odporúčam buď online kurz alebo kurz u certifikovanej lektorky alebo prípadne objednať kompletnú sadu materiálu a naštudovať to z nej. Všetko nájdete na www.babysigns.cz.

9. Musia sa do znakovania zapojiť aj oteckovia alebo starší súrodenci?

Nemusia, ale väčšinou zapoja. Aj keď napríklad otecko je spočiatku nedôverčivý, všetko sa zvyčajne rozplynie s prvým znakom bábätka. Okamžite pochopí, ako je to skvelé a potom často práve oteckovia bývajú veľkými fanatikmi znakovania. U súrodencov to je niekedy cesta na zblíženie staršieho súrodenca a nového prírastku do rodiny. Starší súrodenec v znakovaní nájde aktivitu, ktorá pomáha mamičke a navyše je učiteľom, čo mu dodá nielen príjemný pocit svojej úlohy v rodine, ale aj sebadôveru.

jeste

10. Môže znakovanie pomocť aj pri učení na nočník?

Určite, je to opäť o komunikácii. Keď sa s bábätkom a batoľaťom dohodneme ide všetko učenie lepšie. Aj keď pri učení na nočník je to niekedy zložitejšie. Niektoré deti to zvládnú rýchlo a bez problémov a u niektorých detí to chce vedieť o problematike viac. Autorky programu Baby Signs sa aj tejto téme venujú a vytvorili program Hurá na nočník, ktorý sa aj u nás teší veľkej obľube. Kladie si za cieľ, aby deti boli najneskôr do 2. narodenín bez plienok.

11. Čo keď sa dieťa znakovať nenaučí?

Každé dieťa, ktorému nebránia nejaké vážnejšie postihnutia, sa znakovať naučí, ak rodičia metódu zvládnu. A zvládnuť ju nie je zložité, len to chce kvalitný program a asi 2 hodiny času s online kurzom alebo na seminári.

12. Je znakovanie vhodné aj pre deti s postihnutím?

U niektorých postihnutí áno. Existujú štúdie u detí s oneskoreným vývojom reči, Downovým syndrómom, poruchou autistického spektra (PAS) – tým všetkým znakovanie môže pomôcť. Poznám prípady logopédov, ktorí pracujú s deťmi s vývojovou dysfáziou a inými postihnutiami. Náš program môže pomôcť deťom do mentálneho veku 3 rokov.

cepice

13. Ako ste sa ku znakovaniu dostala Vy?

Samozrejme vďaka mojim deťom. Keď sa moja prvá dcéra narodila, žili sme v USA, kde je znakovanie bežnou súčasťou výchovy bábätiek. Nadchlo ma to a tak som zakúpila licenciu na program pre Českú republiku a Slovensko.

14. Aké sú skúsenosti ostatných mamičiek?

Skvelé. Rodičia, ktorí začnú znakovať sú väčšinou ohromnými fanatikmi a to dáva celej našej práci zmysel. Z radov týchto rodičov tiež veľmi často prichádzajú ďalší záujemcovia o lektorovanie, takže potom môžu svoje nadšenie rozširovať ďalej. Máme skvelý tím lektoriek po celej krajine a sme radi za každú novú, ktorá prichádza.

15. Aký je hlavný prínos znakovania?

Toto je skvelá otázka na záver! Tých prínosov je toľko, že sa musím trochu zamyslieť a vybrať ten NAJ. Myslím, že najväčším prínosom je úžasný vzťah s dieťaťom. Toto sa horšie vysvetľuje, ale každá mama, ktorá už znakuje, vie presne o čom hovorím. Keď vám dieťa začne otvárať svoj svet tým, že vám tisíckrát za deň ukáže, čoho vy ste si nevšimla alebo ukáže na čo myslí či spomína – dostaví sa nával úžasnej lásky a obdivu nad tým malým stvorením, v ktorom sa skrýva taká osobnosť. Potom je ľahšie s dieťaťom viac hovoriť, viac sa zaujímať o jeho potreby a záujmy aj vytvoriť si s ním partnerský vzťah. A toto je myslím to najcennejšie, čo nám znakovanie prináša.

Prečítajte si ďalšie články o výchove detí:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečeniadojčenských potreb.

Ďakujeme pani Michaele za rozhovor

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Znakovanie bábätiek

  1. Pingback: Znaková reč pre bábätká | Blog Mimulo

  2. Pingback: Rozhovor na tému – Autizmus | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia