Main menu

 

Zoznam preventívnych prehliadok v 1. roku života

29th jún 2015

Preventívna starostlivosť u detského lekára zahŕňa preventívne prehliadky, očkovanie a poradenstvo. Počas prvého roku života absolvuje bábätko niekoľko preventívnych prehliadok (celkom 9), túto starostlivosť zaisťujú praktickí lekári pre deti a dorast. Niektoré prehliadky sú len poradenské a niektoré i s očkovaním. Prehliadky prebiehajú v poradniach, ktorým pediater vyhradil inú ordinačnú dobu než tú, ktorá je pre ošetrenie chorých detí, aby sa minimalizovala možnosť nakazenia zdravých detí.

Prevencia má v 1. roku života veľký význam. Dieťa prechádza rýchlym rozvojom. Ten sa týka rastu, psychomotorických i zmyslových zručností. Pediater sleduje, či sa dieťa vyvíja v norme, či sa neprejavuje nejaká doposiaľ skrytá vrodená porucha. Každá preventívna prehliadka má presne stanovenú náplň, kedy sa lekári sústredia na zachytenie zmeny či odlišnosti v telesnom, duševnom a zmyslovom vývoji dieťaťa.

Preventívne prehliadky zahŕňajú i očkovanie dieťaťa, teda jeho ochranu proti závažným infekčným ochoreniam.

Lekár sa v spolupráci s rodičmi snaží zaistiť dieťaťu optimálnu výživu, teda podporovať dostatočne dlhé dojčenie a následné zavedenie zeleninových, mäsozeleninových a ovocných príkrmov.

Dôležitým opatrením prevencie je pravidelné podávanie vitamínu D, ktorý slúži ako prevencia krivice a vitamínu K, ktorý slúži ako prevencia krvácavých stavov.

Young doctor examining baby boy with otoscope

Preventívne prehliadky v 1. roku života:

Po prepustení z pôrodnice do 48 hodín

Prvá prehliadka môže prebehnúť v domácom prostredí formou návštevy lekára, alebo takisto v ordinácii lekára. Táto prehliadka by sa mala absolvovať do 48 hodín po prepustení z pôrodnice. Lekár bábätko vyšetrí, zváži,…
v 14 dňoch veku dieťaťa

V dvoch týždňoch lekár dieťa vyšetrí, preváži. Odporučí podávanie vitamínu D pre správny vývoj kostí.
v 6 týždňoch

Už šesťtýždenné bábätko môže byť očkované proti rotavírusovej gastroenteritíde (hnačky a zvracanie), ktoré je však nepovinné.

Od 9. týždňa je možné očkovať prvou dávkou Hexavakcíny (celé schéma sa skladá z 3 dávok s mesačným preočkovaním a 1 dávkou preočkovania po roku). Ide o povinné očkovanie proti záškrtu, tetanu, dávivému kašľu, hemofilovým nákazám, detskej prenosnej obrne a vírusovej hepatitíde typu B. Spoločne s touto vakcínou je možné zahájiť i očkovanie proti pneumokokom, ktoré je však nepovinné.
v 3 mesiacoch

Lekár skontroluje celkový zdravotný stav dieťaťa a zameria sa na psychomotorický vývoj. Kontroluje stav výživy.
v 4 mesiacoch

Orientačné vyšetrenie zraku a sluchu.
v 6 mesiacoch

Preventívna prehliadka zahŕňa i poučenie o podávaní prvých príkrmov.
v 8 mesiacoch

Opäť orientačné vyšetrenie sluchu a zraku.
v 10 mesiacoch

Súčasťou preventívnej prehliadky je i protikrivicová profylaxia.
v 12 mesiacoch

Lekár dieťa vyšetrí, zistí základné údaje (váha, výška), tak ako na predošlých prehliadkach. Odporučí stomatologické vyšetrenie. Príp. preočkuje hexavakcínou a vakcínou proti pneumokokom.

Bedrové kĺby

Súčasťou preventívnej starostlivosti je i preventívne vyšetrenie bedrových kĺbov. Toto vyšetrenie prebieha obvykle už v pôrodnici, medzi 3.-5. dňom života dieťaťa. Ďalšie vyšetrenie bedrových kĺbov sa vykonáva v 6 týždňoch. A tretie vyšetrenie v 3 mesiacoch veku dieťaťa. Toto preventívne vyšetrenie zahŕňa ultrazvukové a klinické vyšetrenie. Podľa nálezu odporučí lekár nosenie 1 plienky, široké balenie (3 plienky), abdukčnú Frejkovu perinku, Pavlíkove strmene, príp. rehabilitačné cvičenie.

Zuby

Počas prvého roku života by mali rodičia svoje dieťa zaregistrovať u zubára. Možno ešte nebudú mať prvý zúbok, ale aj tak je dobré do 1.narodenín zubného lekára v rámci prevencie navštíviť.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia